Mistrovství světa v OB začne za 10 měsíců

2.9.2020 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Mistrovství světa v OB začne za 10 měsíců

Přípravy na Mistrovství světa v orientačním běhu 2021, které proběhne na počátku července s centrem v Doksech, jsou v plném proudu. Nyní byl vydán Bulletin 2.

Bulletin č. 2 vychází proti pravidlům IOF s mírným zpožděním (bulletin má vyjít rok před šampionátem, vychází ale jen 10 měsíců před úvodem MS). Důvody byly dva:

  • Změna v týmu IOF advisorů: trojici IOF Senior Event Adviser Daniel Leibundgut (SUI), IOF Assistant Event Adviser Péter Molnár (HUN) a IOF IT Assistant Event Adviser Dmytro Miller (UKR) nahradila tato pětice: IOF Event Advising Team Manager Jörgen Hector (IOF), IOF Senior Event Adviser Péter Molnár (HUN), IOF Assistant Event Adviser Ádám Lengyel (HUN), IOF IT Assistant Event Adviser Dmytro Miller (UKR) a IOF Map Assistant Event Adviser Christer Carlsson (SWE).
  • A především došlo k rozšíření programu MS o sprintové závody: Organizátoři MS vyhověli žádosti IOF a rozšířili program o sprint a sprintové štafety. Je to částečná náhrada za zrušení MS 2020 ve sprintových disciplínách, které se kvůli Covid-19 neuskutečnilo v Dánsku.

Program závodů na MS 2021 je nyní následující:
Sobota 3. 7. - sprint kvalifikace a finále - Terezín
Neděle 4. 7. - sprintové štafety - Doksy
Úterý 6. 7. - krátká trať kvalifikace a finále - Smržovka
Čtvrtek 8. 7. - štafety -Heřmánky
Pátek 9. 7. - klasická trať - Heřmánky

Centrem šampionátu jsou Doksy (závodní kancelář pro MS bude v hotelu Bezděz ve Starých Splavech), poběží se v Terezíně, Doksech, v Jizerských horách a na Kokořínsku. V bulletinu byly odtajněny i údaje o jednotlivých závodech.

Sprint kvalifikace a finále (Terezín)
Poběží se v bývalé vojenské pevnosti a v prostoru přilehlého zděného posádkového město. Terén téměř bez převýšení se skládá z pravoúhlé uliční sítě s bývalými vojenskými budovami a kasárnami přestavěnými na obytné domy; povrchy komunikací tam jsou zpevněné. Město je obklopeno opevněním, které je složené ze zdí různých tvarů a výšek (až 10 metrů vysoká), příkopů a vodních toků, povrch v této části je většinou trávník. Mimo citadelu se nachází školní hřiště, golfové hřiště a malý les. Mapu připravuje Aleš Hejna, stavitelem tratí kvalifikace i finále je Daniel Wolf. Přechozí mapa tohoto prostoru je z roku 2015 a má název Terezín.

Sprintové štafety (Doksy)
Závod sprintových štafet je situován do hostitelského města a proběhne před slavnostním zahájením šampionátu. Závodníky čekají tratě přímo ve městě, kde jsou dlážděné ulice a parky s travnatými plochami. Na mapě, kterou připravuje Aleš Hejna, staví tratě Radek Novotný. Předchozí mapy – Doksy-jih (2015) a Klůček (2010).

Krátká trať – kvalifikace a finále (Smržovka)
Krátkou trať přivítají náročné horské terény Jizerských hor, kde jsou strmé svahy s žulovými balvany a skalami. Viditelnost a průběžnost se liší od velmi dobré v bukových lesích po střední ve smrkových lesích s vysokým podrostem borůvčí až po velmi špatnou ve smrkových hustnících nebo náletové bukové vegetaci. Mapu pro oba závody připravují Matěj Klusáček a Jiří Vištejn, tratě kvalifikace staví Martin Janata a finále Michal Horáček. Náhled předchozích map – Pivrnec (2015), Pivrncovy prameny (1998), Pivrncovy kameny (1997), Buková (1986) a Pepikáč (2016).

Štafety a klasická trať (Heřmánky)
Typický kontinentální pískovcový terén Kokořínska. Jeho složitá morfologie se skládá z mnoha údolí korunovaných masivními pískovcovými skalními útvary. Na některých místech jsou skály přítomny ve více úrovních. Většinou je tam borový les, kde je viditelnost obecně velmi dobrá, nižší je pak v oblastech mladých borovicových hustníků a oblastech smíšeného lesa. Průběžnost je v terénu obecně velmi dobrá, i když často výrazně omezena strmostí svahů. V některých částech je běh omezen také vysokým borůvčím (často přítomnými na plošinách a také na některých svazích) a hustníky. Mapy na oba závody připravuje trio Zdeněk Sokolář, Aleš Hejna, Jan Drbal, trať štafet staví Radek Novotný a klasickou trať Petr Karvánek. V tomto prostoru se běželo v roce 1982 Akademické mistrovství světa a z té doby jsou i mapy Husa a Čáp, ale i další mapy Závod štafet MS 1972, Ráj (1983) či Helfenburk (1997).

Prostory MS 2021 (tréninkové, embargované, záložní) najdete na interaktivní mapě.

Web MS je zde.

WOC Tour 2021
Lákavá příležitost je připravena i pro diváky. Kromě fandění elitním závodníkům a výletů do okolí pro ně připravili pořadatelé možnost startovat na šestidenních šestietapových závodech WOC Tour. Připravený doprovodný program nabídne účastníkům, aby se co nejvíce podívali do terénů MS. Závody navštíví všechny terény, kde se poběží MS (4 etapy budou ve skalách, jedna v Jizerských horách a sprint v Terezíně); připraveny jsou dvě klasiky, jedna zkrácená klasika, dvě krátké tratě a jeden sprint. Do celkového hodnocení se bude započítávat etap pět. Pro WOC Tour 2021 byl stanoven limit na 2 500 účastníků, přihlášky budou spuštěny na podzim.

Euromeeting 2020
Na konci října letošního roku je naplánována generálka na MS 2021, akce s názvem Euromeeting. I zde došlo ke změně programu, byl doplněn sprint, který se poběží ve středu 28. října v Železném Brodě (a bude zde oslava 25. výročí vzniku Park Word Tour). Z tohoto závodu se připravuje i přímý televizní přenos. A pro diváky tam bude také doprovodný závod.
Další program Euromeetingu je beze změny – v pátek je připravena v Jizerských horách krátká trať, v sobotu jsou štafety a v neděli klasická trať, oba závody mají centrum u Ždírce nedaleko Doks společně se dvěma závody INOV-8 CUP - žebříčku A. O účast na Euromeetingu je mezi zahraníčními závodníky velký zájem.


« zpět