Obě štafety čtvrté na Mistrovství Evropy

15.3.2020 Milan Venhoda Převzato z ČSOS

Obě štafety čtvrté na Mistrovství Evropy

Závod štafet zakončil Mistrovství Evropy v ruském Chanty-Mansijsk, současně se jednalo o poslední závod letošního SP a díky zrušení Akademického mistrovství světa i celé sezóny.

Závod se jel ve stejném prostoru jako předchozí, tedy kopcovatý terén s většinou skútrových stop. Nejdříve startovaly ženy, o dvě hodiny později pak přišel na pořad závod mužů.

Na prvním úseku žen se v čele závody pohybovaly dva ruské a dva švédské týmy. V závěrečné kratší části po průjezdu kolem stadionu se Oborina (RUS 1) spolu s Lindquist (SWE 1) dokázaly znatelně utrhnout od svých týmových dvojek a předávaly společně s náskokem více než minuty. Obě české štafety (Hančová v jedničce i Hlaváčová ve dvojce) měly první farstu delší a znatelně časově pomalejší a předávaly tak na 8., resp. 10. místě. Na druhém úseku jely dvě vedoucí závodnice - tedy Śvédka Salen a Ruska Terekhova - vyrovnaně a Švédka po vynikajícím výkonu v závěru předávala na prvním místě se 17 vteřinovým náskokem. Na druhou švédsko-ruskou dvojici za nimi se v průběhu úseku dotáhla Finka Turunen a předávala spolu s ruskou dvojkou na třetím místě. Výborně jela Lenka Mechlová, která postupně stáhla skupinku před sebou, předjela Estonku i druhou Švédku a na pátém místě na předávce měla 3.-4. místo "na dohled" s odstupem asi 40 vteřin, na svém úseku jela stejně rychle jako první dvojice Śvédka Salen a Ruska Terekhova. Díky výhodnější farstě na první kontrolu se hned na počátku třetího úseku usídlila na čele Švédka Olsson a dále pokračovala sama s náskokem téměř minuty před Ruskou Vyatkinou. Na K9 však Olsson zvolila pomalejší variantu a také díky tomu, že Vyatkina byla silnější v kopcích se tato dvojice opět před průjezdem stadionem spojila a závěrečnou část absolvovaly obě společně. Olsson se rozhodla počkat na finiš, kde si věřila a tato strategie jí vyšla - vybojovala zlato pro švédský tým o pouhé dvě vteřiny před ruskou štafetou. O bronz po celý třetí úsek spolu bojovaly Finka Koskela a Ruska Trapeznikova. V závěřečné části však jednoznačně více sil měla Trapeznikova, která Koskelu nechala daleko za sebou a do hodnocení Světového poháru získala bronz pro druhou ruskou štafetu, v cíli čtvrté Finsko pak získalo broznové medaile na ME. Vyrovnaný souboj na trati předvedla další dvojice - Kateřina Neumannová a Švédka Yngvesson (SWE 2). Několikrát se při volbě postupu rozdělily a pak opět jely společně, v cíli byla o 10 vteřin rychlejší Švédka, Neumannová tak proťala cílovou čáru na šestém místě, v hodnocení ME to znenalo 4. místo pro českou štafetu žen

GPS tracking, TV záznam závodu žen, kompletní výsledky

Závod mužů na rozdíl od žen nepřinesl na čele žádný zajímavý souboj. Ruská štafeta vedla už od prvního úseku (Kisilev předával s tříminutovým náskokem) a svůj náskok postupně zvyšovala. Zato o další místa se svedl vyrovnaný boj: na prvním úseku jelo hned 8 týmů v kontaktu - dvě finské štafety, dva švédké týmy, Šýcaři, ruská dvojka a trojka a také Radek Laciga rozjíždějící českou první štafetu. V závěru se tento vláček trošku roztrhal, ale odstupy nebyly velké. Na druhém úseku se - za vpředu osamoceně jedoucím Gorlanovem (RUS 1) vyprofilovala dvojice Khrennikov (RUS 2) a Linnainmaa (FIN 1), která se utrhla zbytku balíku ve kterém jel výborně i Jakub Škoda. Na posledním úseku k žádnému překvapení nedošlo, Lamov (RUS 1) s přehledem udržel čtyřminutový náskok z předávky a ještě jej o minutu navýšil a jasně dojel ruské trojici pro zlatou medaili. Velmi brzy bylo jasné, že pro druhé místo si bezpečně dojede ruská dvojka, které finišoval Malinovskij, s dvouminutovým odstupem za ním jely dva finské týmy s dostatečným náskokem před Švédy, takže bylo jen otázkou který z nich protne cílovou čáru dříve. Evropské stříbro (a třetí místo do SP) získala štafeta Finska 1 s finišmanem Kutro, pro bronz na ME si o minutu později dojelo Švédsko (finišman Lundholm). Petr Horvát na svém úseku nechyboval, jel výborně, dostal se mj. před Švýcary to znamenalo 4. místo pro český tým na ME (6. místo celkově do SP)

GPS trackingTV záznam závodu mužůkompletní výsledky


« zpět