Šampionát na klasice u Vírské přehrady

16.9.2020 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Šampionát na klasice u Vírské přehrady

Další letošní šampionát Mistrovství ČR na klasické trati pořádá v sobotu oddíl orientačního běhu SK Brno Žabovřesky s centrem v Autokempu Na Kopci v katastru Bystřice nad Pernštejnem.

Proti minulým rokům proběhne mistrovství bez kvalifikace, medaile se budou rozdávat hned po sobotním závodě. Závodníky čeká mapa s názvem Zubštejn v měřítku 1:15000, kterou mapovali Petr Mareček (hlavní kartograf) a Zdeněk Rajnošek (revize). Tratě postavil Jan Zháňal v členitém prostoru Hornosvratecké vrchoviny (nadmořská výška 375 až 716 m n. m.), absolutní převýšení je více než 300 m, kde je smíšený les. Ve V a SZ části převažuje vzrostlý listnatý les s porosty buku a dubu. V JZ části je dominantní jehličnatý les. V terénu je větší množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých svazích údolí.

Parametry tratí naznačují, že to nebude zadarmo - muže čeká trať o délce 13,1 km s převýšením 870 metrů (ženy 8,1 km/460 m). Jak se píše na webových stránkách pořadatele, mapa je samá vrstevnice. Stavitel tratí k tomu říká: "Dostal jsem otázku, zda mám v plánu závodníky fyzicky vytrápit, nebo to bude spíš mapařinka. Když se závodník fyzicky vytrápí, tak i jednoduchá kontrola je nakonec jemná mapařinka. Kopce jsou tak malé, jak moc má závodník natrénováno. Kopce jsou vysoké, vylezeme fakt vysoko nad přehradu, až mám trochu strach, aby se z toho někomu neudělal Vír v hlavě." První závodníci vyběhnou na trať ve 11 hodin, na start je to daleko - 2400 m (vstup do karantény je po 800 m a převýšení 100 m).

Loňské vítězství z Jizerských hor obhajuje Vojtěch Král, který říká: "Vzhledem k průběhu letošní sezony bude zásadní, kdo a jak si udržel závodní rutinu. Nebude lehké na první dobrou vysmeknout bezchybný long. Absence podobných závodů je asi ten nejzásadnější faktor, dalšími jsou tréninkové ukazatele. Mými největšími soupeři budou Miloš Nykodým a Pája Kubát, pověstným černým koněm by letos mohl být Vojta Sýkora." To říkal ještě předtím, než měl zdravotní problémy, které se projevily na M ČR ve sprintu a jeho absencí na M ČR sprintových štafet. Jako své největší soupeře vyjmenoval Vojta loňské medailisty stříbrného Pavla Kubáta a bronzového Miloše Nykodýma. Vedle Vojty Sýkory by měli být dalšími favority zkušení Marek Minář či Tomáš Kubelka, ale i mladí jako Daniel Vandas či Tomáš Křivda.

V ženách vyhrála poslední dva tituly Denisa Kosová. Na otázku, zda bude útočit na hattrick, odpovídá: "O sledování hattricků nejde, v podvědomí to mít nebudu. Role obhajoby je vždycky trošku těžší, ale ne nic, co by se nedalo zvládnout." Loni vybojovala stříbro Adélka Indráková, na otázku, koho považuje za největší soupeřky, říká: "Věřím, že to bude s ostatními holkami z repre souboj, nikdo v přípravě nezahálí. Nejlitější boje očekávám s Denčou Kosovou, Vendou Horčičkovou (ta byla loni bronzová), Terkou Janošíkovou nebo Lenkou Mechlovou." Zapomenout nelze ani po mateřské přestávce se vracející Janu Knapovou, dobře běhaly o prázdninách i další závodnice Anna Štičková, Petra Landovská, Karolína Teplá či Tereza Čechová.

V juniorech by o titul měli bojovat především Sebastian Šafka, Martin Roudný a Jan Gajda, v juniorkách jsou hlavními favoritkami Sofie Šafková, Jana Peterová a Klára Nechanická. V H18 je jasným favoritem Jakub Chaloupský, za ním je pole závodníků dost vyrovnané (Jan Rücker, Vít Čech, Adam Valík, Lukáš Vitebský, Martin Šimša či Lukáš Richtr). Ve starších dorostenkách by se mělo rozhodnout o titulu mezi Annou Karlovou a Markétou Mulíčkovou, dalšími favoritkami jsou Lucie Semíková, Vanda Vávrová či Michaela Dittrichová. V mladším dorostu je situace moc přehledná, favoritů je mnoho, v nejkratší disciplíně ve sprintu získali zlato Daniel Bolehovský a Michaela Metelková a oba patří k největším adeptům na zlato.

Web závodu je zde.


« zpět