Středoevropský pohár dorostu

28.2.2020 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Středoevropský pohár dorostu

Brno bude na počátku dubna hostit Středoevropský pohár dorostu (CEYOC).

CEYOC je akce určená pro dorost. Má sloužit pro získání zkušeností s mezinárodním OB, účastníci si mají zvyknout na specifika velké události, má poskytnout mladým závodníkům pocit důležité soutěže před jejich skutečnou vrcholnou událostí - Mistrovstvím Evropy dorostu. Má závodníky motivovat, aby se zlepšovali, aby se vyhnuli chybám pod tlakem.
 
Pátý ročník Středoevropského poháru dorostu se koná potřetí v České republice (2016 - Olomoucký kraj, 2019 - Moravskoslezský kraj), v roce 2017 byl v Polsku, v roce 2018 v Maďarsku. Letos se pořádání ujal KOS TJ Tesla Brno. Do programu jsou zařazeny tři závody:
pátek 3. dubna 2020 - sprint
sobota 4. dubna 2020 - klasická trať
neděle 5. dubna 2020 - štafety
Pořadatelé nabízejí pro účastníky i dva tréninky (sprint, les) a společenské aktivity.
 
Sprint má centrum na Mendelově náměstí, poběží se v terén, ve kterém nebyla žádná předchozí o-mapa. Jde o velmi pestrý terén obsahující otevřené parky, úzké uličky a průchody, areály s velkými budovami, běžnou městskou zástavbu, zarostlé zahrady či hustníkaté svahy. Mapu připravuje Jakub Zimmermann.
 
Klasická trať a štafety proběhnou v terénu, který byl v minulosti použit několikrát, dokonce se zde konalo finále Světového poháru v orientačním běhu 2002. Severní část (ta část, kde se bude závodit) byla od té doby přemapována, a to naposledy v roce 2004. Jižní je trochu novější, v roce 2016 zde bylo také Mistrovství Moravy. Jde o klasický středoevropský les s hlubokými údolími, různorodou průběžností, místy s detailními a záludnými porostovými detaily. Bude to rychlé, ne však jednoduché, bude rozhodovat mapová technika, vytrvalost a hoževnatost. Centrem závodu je Brno - Bystrc, poběží se na mapě od Zdeňka Lenharta a Evžena Cigoše.
 
Při sprintu je připraven veřejný závod, součástí lesních závodů bude Mistrovství Moravy, klasická trať je prvním závodem letošního žebříčku B-Morava, štafety jsou druhým kolem Českého poháru štafet a České ligy klubů.
 
Na CEYOC skončily přihlášky, pořadatelé registrují rekordní zájem, přihlášeno je 8 zemí (Maďarsko, Česká republika, Slovinsko, Slovensko, Polsko, Německo, Španělsko a Rakousko), celkem přivítají pořadatelé ve 4 kategoriích téměř 180 závodníků.
 
Český výběr dorostu bude mít 6 závodníků v každé kategorii (W16, W18, M16 a M18). Nominační kritérium je jednoduché - nominace bude založena na výsledcích z Jarního poháru v Hradci Králové - závod na klasické trati (22. 3. 2020), bude nominováno vždy prvních šest závodníků v každé kategorii v tomto závodě.

« zpět