V těžkém sprintu na ME se Češi do Top10 nedostali

10.3.2020 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

V těžkém sprintu na ME se Češi do Top10 nedostali

Úvodní sprint na Mistrovství Evropy v ruském Chanty-Mansijsk byl mapově velmi náročný.

Mezi několika smyčkami standartních tratí byla připravena velmi hustá síť skůtrových stop, navíc v dosti členitém terénu. Rozhodovaly jak správné volby (při tom bylo potřeba dobře číst a vyhodnotit vrstevnice), tak i plynulá realizace.

V mužích zvítězil systémem start-cíl Rus Sergey Gorlanov, vyrovnaně s ním jel v průběhu závodu nakonec stříbrný Vladislav Kisilev, rozdíl v cíli byl 12 vteřin. I na dalších místech byly rozdíly velmi malé, velmi těsně získal bronz Nor Audun Heimdal společně s Finem Tuomasem Kotro ve stejném čase. Nejlépe z českých závodníků skončil na 20. místě Petr Horvát se zrátou pouhých 1:41, o 5 vteřin pomaleji jel Jakub Škoda na 21. místě, dalších 5 vteřin zpět byl 26. Radek Laciga. Zbývající tři čeští reprezentanti skončili takto: 30. Argaláš, 34. Bartoš, 39. Matuš. GPS tracking, TV záznam závodu mužů

Závod žen ovládly ruské závodnice. Vítězka Alena Trapeznikova nedala soupeřkám šanci, vedla hned od prvního mezičasu a náskok postupně zvyšovala až na konečných 24 vteřin. Stříbrná Tatyana Oborina vybrala na první kontrolu pomalejší volbu, pak ztrátu sice stáhla na pouhých 9 vteřin, ale drtivému závěru Trapeznikove nestačila, v cíli byl rozdíl 22 vteřin. Bronzová Marina Vyatkina - mladá ale velmi talentovaná závodnice, pro kterou toto byla první dospělá medaile -  také začala s chybnou volbou, mocně stahovala a v průběhu závodu byla dokonce chvíli druhá, ale chyba na 10. kontrolu ji odsunula na konečné třetí místo. Nejlepší české závodnice se - podobně jako muži - srovany těsně za sebou. Petra Hančová bohužel ztratila na prvních dvou kontrolách (na K1 zvolila kratší přímý postup po čárce, který byl pomalejší než delší varianta po plné stopě), dohromady asi 30-40 vteřin, zbytek závodu jela skvěle a postupně stahovala úvodní ztrátu. Nejlépe z našcih s odstupem 1:40 za vítězkou skončila na 18. místě rovnoměrně jedoucí Kateřina Neumannová, o 3 vteřiny a jedno místo dále byla nakonec Petra Hančová, o dalších 12 vteřin zpět dojela 21. Lenka Mechlová (na K1 také zvolila pomalejší variantu stejně jako Petra Hančová). Další tři české reprezentantky dojely: 28. Šimková, 32. Hlaváčová, 34. Černá. GPS tracking, TV záznam závodu žen.

Kompletní výsledky


« zpět